Auto registreerimine Eestis: mida pead teadma?
07.10.2024
Kui oled ostnud uue või kasutatud auto, on selle registreerimine üks esimesi samme, mida pead tegema, et sõidukit seaduslikult Eesti teedel kasutada. Protsess võib alguses tunduda keeruline, eriti kui oled sellega esimest korda kokku puutumas, kuid õigete juhiste abil saab seda teha lihtsamaks ja sujuvamaks. Selles artiklis vaatleme, millised on auto registreerimise peamised nõuded, vajalikud dokumendid, kulud ning samm-sammuline juhend, et tagada edukas registreerimisprotsess.
Kui alles plaanid autot osta, saad seda teha Mogo autolaenuga. Esita taotlus meie veebilehel, saa raha kätte ning sul on 30 päeva, et leida endale sobiv sõiduk.
Dokumendid, mis on vajalikud auto registreerimiseks
Auto registreerimiseks Eestis tuleb esitada mitmeid olulisi dokumente. Põhilisteks neist on:
- Sõiduki seaduslikku omandamist tõendavad dokumendid, näiteks müügileping;
- Taotluse esitaja isikut tõendav dokument;
- Volikiri, kui registreerimistoimingut taotleb sõiduki omaniku esindaja;
- Uue sõiduki puhul tüübivastavuse tunnistus (EC-Certificate of Conformity ehk CoC);
- Kasutatud sõiduki korral kehtiv registreerimistunnistus päritoluriigist, kaheosalise tunnistuse puhul mõlemad osad;
- Kui sõiduk on toodud väljastpoolt Euroopa Liitu, tuleb esitada tollivormistuse lõpetamist tõendavad dokumendid;
- Ekspertiisiakt, kui sõiduk on ümberehitatud või individuaalselt valmistatud;
- Vanasõiduki registreerimisel on vajalik vanasõiduki nõuetele vastavust tõendav akt.
Sõltuvalt sõiduki tüübist ja eripäradest võivad lisanduda ka muud seadustes nõutud dokumendid.
Sõiduki registreerimise protsess
Eestis saab sõiduki omanikuks registreerida mitmeid erinevaid isikuid, sealhulgas Eesti kodanikke, Eestis elamisloa või elamisõiguse saanud isikuid, Eesti äriregistris registreeritud juriidilisi isikuid ning välisriikide kodanikke (sh e-residente), kellel on volitatud esindaja Eesti kodakondsusega.
Seaduse kohaselt tuleb Eestis liikluses kasutatav sõiduk registreerida hiljemalt 5 tööpäeva jooksul pärast selle kasutusele võtmist. Kui sõidukit ei registreerita õigeaegselt või kui omanikku ei vahetata, võib selle eest määrata rahatrahvi kuni 100 trahviühikut, mis on kuni 400 eurot.
Uue sõiduki registreerimine
Kui ostad uue sõiduki margiesindusest, siis tehakse kogu registreerimisprotsess sinu eest ära. Ostjale antakse sõiduki registreerimistunnistus ilma, et ta peaks ise transpordiametisse pöörduma.
Kasutatud sõiduki registreerimine
Kui ostad sõiduki, millel on juba Eesti registrimärk ja registreerimistunnistus, saab omanikuvahetuse vormistada e-teeninduses müüja või ostja poolt (või müüja, kui tal on ostja volitus). Kui ostja soovib tehingut vormistada transpordiameti teenindusbüroos, peab ta esitama kehtiva registreerimistunnistuse ja ostu-müügilepingu.
Kui sõidukit ei ole veel Eestis registreeritud, tuleb esmalt kindlaks teha, kas see on läbinud registreerimiseelse tehnonõuetele vastavuse kontrolli. Kui kontroll on tehtud, saab müüja ostja volitusega viia registreerimisprotsessi lõpule või ostja saab selle ise korraldada, esitades transpordiametile päritoluriigi registreerimistunnistuse ja omandamist tõendavad dokumendid.
Sõiduki registreerimise hind
Auto arvele võtmine Eestis hõlmab mitmeid kulusid. Auto esmane registreerimine maksab 130 eurot riigilõivu, millele lisandub registreerimismärkide väljastamise tasu – 62 eurot. Seega on auto registreerimine hind kokku 192 eurot. Täpsemat teavet riigilõivude kohta leiab transpordiameti kodulehelt.
Välismaalt toodud auto registreerimine
Kui oled toonud auto välismaalt, pead selle Eestis registreerima, et saaksid seda kohalikel teedel seaduslikult kasutada. Registreerimisprotsess erineb mõnevõrra uue või kohaliku auto registreerimisest ning hõlmab mitmeid spetsiifilisi samme ja dokumentide esitamist.
Alustuseks tuleb transpordiametile esitada järgmised dokumendid kas e-teeninduse kaudu (jaotises „Sõidukite eelregistreerimine“) või kohapeal transpordiameti büroos:
- Päritoluriigi kehtiv registreerimistunnistus. Kui tunnistus on kaheosaline, tuleb esitada mõlemad osad.
- Sõiduki omandamist tõendav dokument (nt müügileping).
- Tollivormistuse dokument, kui sõiduk on toodud väljastpoolt Euroopa Liitu.
- Uue sõiduki puhul tüübivastavuse tunnistus (CoC).
- Tehnilised dokumendid, kui sõidukil ei ole tüübikinnitust kogu sõidukile.
- Muud seadustes nõutud dokumendid.
Peale dokumentide edastamist tuleb välismaalt toodud sõiduk viia registreerimiseelsele tehnonõuetele vastavuse kontrollile. Selleks on vajalik broneerida aeg transpordiameti broneerimissüsteemis.
Auto registreerimine Eestis võib tunduda keerukas, kuid kui järgida õigeid samme ja esitada vajalikud dokumendid, on protsess tegelikult üsna lihtne. Oluline on tegutseda õigeaegselt, et vältida võimalikke trahve. Kui plaanid osta uut või kasutatud sõidukit, siis pea meeles, et Eestis tuleb see registreerida hiljemalt 5 tööpäeva jooksul. Samuti võid alati kasutada võimalust finantseerida oma ostu Mogo autolaenuga, mis annab sulle piisavalt aega, et leida ideaalne sõiduk.