Mis on roheline kaart ja kuidas see toimib?
16.02.2024
Roheline kaart - rahvusvaheline liikluskindlustuse poliis, mis on nõutav sõidukiga välismaale reisides. Nii nagu Eestiski, hüvitatakse rohelise kaardi alusel välismaal kaasliiklejatele või sõidukitele tekitatud kahjud. Rohelise kaardi olemasolu tagab, et teil on õnnetuse korral kohalike seaduste järgi nõutav liikluskindlustus, mis muudab piiriülese liikluse lihtsamaks ja turvalisemaks. Oluline on meeles pidada, et roheline kaart on teie kindlustuskaitse laiendus, mis kaitseb teid ja teie sõidukit välisriigis.
Miks on vaja rohelist kindlustuskaarti?
Roheline kaart on oluline dokument autoomanikele, kes plaanivad reisida välisriikidesse. See on rahvusvaheliselt tunnustatud dokument, mis tõendab, et sõiduk on kindlustatud liiklusõnnetusest tulenevate kahjude katmiseks vastavalt sihtriigi nõuetele.
Rohelise kaardi eesmärk on teha välismaal autoga reisimine lihtsamaks, pakkudes kindlustuskaitset, vajaduseta sõlmida lisakindlustus igas külastatavas riigis.
Rohelise kaardi eelised:
- Kindlustuskaitse: ühtne kindlustuspoliis, mis on aktsepteeritud paljudes riikides.
- Kohene abi õnnetuse korral: tagab abi liiklusõnnetuse korral välisriigis.
- Laialdane geograafiline ulatus: kehtib suuremas osas Euroopas ja teistes lepinguga ühinenud riikides.
Oluline on märkida, et alates 1. juunist 2023 ei ole roheline kaart kehtiv Venemaal ja Valgevenes. Alates 1. jaanuarist 2024 ei kehti see ka enam Iraanis. Need muudatused on olulise reisijatele, kes plaanivad sõidukiga külastada just neid riike.
Roheline kaart on kohustuslik järgmistes riikides: Albaania, Andorra, Aserbaidžaan, Bulgaaria, Bosnia ja Hertsegoviina, Horvaatia, Iisrael, Maroko, Moldova, Makedoonia, Rumeenia, Serbia ja Montenegro, Suurbritannia, Tuneesia, Türgi, Ukraina.
Roheline kaart ei ole kohustuslik, kuid on soovitatav järgmistesse riikidesse sõitmisel: Austria, Belgia, Küpros, Tšehhi, Saksamaa, Taani, Hispaania, Prantsusmaa, Soome, Kreeka, Ungari, Itaalia, Iirimaa, Island, Luksemburg, Leedu, Läti, Malta, Norra, Holland, Portugal, Poola, Rootsi, Slovakkia, Sloveenia, Šveits.
Kui aga plaanite autoga välisriiki külastada ja te ei ole endale veel leidnud sobivat sõiduvahendit siis on võimalus auto soetada liisingu vahendusel. Liising võimaldab teil sõiduk soetada mugavalt ja paindlikult, tagades, et teil on reisiks vajalik transport olemas.
Kuidas rohelist kaarti saada?
Kui rohelist kaarti pole edastatud kindlustusperioodi sõlmimise alguses koos poliisiga siis pöörduge oma liikluskindlustuse pakkuja poole.
Esitage taotlus koos vajalike dokumentidega: sõiduki registreerimistunnistus ja kehtiv liikluskindlustuspoliis. Aastal 2024 varieerub rohelise kaardi hind sõltuvalt kindlustusseltsist ja sõiduki tüübist, jäädes enamasti vahemikku 30 kuni 50 eurot. Soovitame kontrollida kindlustusandja tingimusi ja hinnakirja. Sõiduautodele on rohelise kaardi tellimine kehtiva liikluskindlustuse ajal tasuta. Tänu muudatusele võivad kindlustusandjad rohelise kaardi väljastada elektrooniliselt pdf failina. Sel juhul peab klient enne välisriiki sõitmist rohelise kaardi ise valgele paberile printima, säilitades samas dokumendi õigusliku kehtivuse.
Rohelise kaardi süsteem kaitseb autoomanikke paljude riskide eest, pakkudes rahu ja kindlustunnet, et võimalike õnnetuste korral on kindlustuskaitse tagatud.
Milliseid dokumente on veel vaja autoga välismaale reisides?
Lisaks rohelisele kaardile on vaja välismaale reisides ka muid dokumente:
- Sõiduki registreerimistunnistus: Tõendab sõiduki seaduslikku registreerimist ja omanikku.
- Juhiluba: veendu, et sihtriigi seadused tunnistavad teie koduriigi juhilube.
- Kindlustuspoliis: täiendav tõend kindlustuskaitse kohta, eriti kui rohelise kaardi süsteem ei kata kõiki võimalikke kahjusid.
- Isikut tõendav dokument: Pass või ID-kaart.
- Viisad või muud sissesõiduload: Olenevalt sihtriigist võib vaja minna viisat või muid lubasid.
Autoga välismaale reisides on oluline ette valmistada ja kaasa võtta kõik nõutavad dokumendid. Roheline kaart on küll peamine dokument, mis tagab liikluskindlustuse olemasolu välisriigis, kuid eelmainitud dokumentide olemasolu aitab vältida ebameeldivaid üllatusi piiriületusel ja reisi jooksul, tagades sujuva ja muretu reisi kogemuse. Seega, enne teele asumist kontrollige sihtriigi nõudeid ja veenduge, et teil oleks kaasas kõik vajalik!